Margareta Křížová na tému: „Vzdelanosť súčasných manažérov“

Prinášame rozhovor s pani Margaretou Krřžovou, partnerkou spoločnosti CEAG a investorka z programu Deň D, tentoraz na tému: Vzdelanosť súčasných manažérov. Čo si známa investorka myslia o vzdelanie MBA? Čo dnešnom manažérom podľa nej chýba a aká je ich motivácia?

Partnerka spoločnosti CEAG, absolventka Školy medzinárodných a verejných vzťahov a Executive MBA na ESCB School of Business and Management / University of New York / Prague. Pôsobí v oblasti fúzií a akvizícií a v obchodnom poradenstva. Riadi sa zdravým sedliackym rozumom, nemá rada aroganciu a verí, že každý veľký biznis bol raz malý. Preto prijala pozvanie stať sa investorka v 4. rade TV relácii Deň D.

Myslíte si, že je v úlohe manažéra dôležité vysokoškolské vzdelanie?

Viete, ja mám predovšetkým trochu problém so slovom manažér. To slovo je dnes tak trochu „prevarené“ rovnako ako „politik“. Za manažéra sa zvyčajne považuje niekto, kto sleduje tabuľky, grafy, vytvára prezentácie a je tak trochu odtrhnutý od reality. A podobne je to aj s vysokoškolským vzdelaním. Nejde povedať paušálne, ČI, ale AKÉ vysokoškolské vzdelanie je dôležité. Ak získate vysokoškolské vzdelanie od čírych akademikov, ktorí sú na hony vzdialení reálnemu životu, potom nie je dôležité také vzdelanie mať. Ak máte to šťastie a získate vedomosti od ľudí z praxe, ktorí si prešli reálnymi situáciami a kombinujú ich s odbornými znalosťami vo svojom odbore, je to výhra. Takéto vysokoškolské vzdelanie je cenné.

Sama ste získala titul MBA. Čo Vám osobne štúdium MBA dalo? Myslíte si, že je pre manažéra vo vedúcej pozícii toto štúdium dôležité?

MBA mi dalo niekoľko vecí. Predovšetkým obrovskú disciplínu. Dva roky som chodila do práce, potom takmer každý večer pracovala na projektoch do jednotlivých predmetov, čítala a písala a cez víkendy chodila do školy. Ďalšou výhodou bolo naučiť sa pracovať v tíme. A samozrejme som spoznala rad skvelých profesorov, ktorým vďačím za veľa vedomostí, praktických skúseností a schopnosti pozrieť sa na veci z mnohých rôznych a mnohokrát nečakaných uhlov. Profesori boli z celého sveta a mali skúsenosti z radu rôznych firiem. Naopak mi prinieslo štúdium i stretnutie aj s jednou neznesiteľnou teoreticky v oblasti marketingu. A pretože mám problém držať jazyk za zubami, mala som jeden semester s pani profesorkou veľký problém. Celkovo to boli ale dôležité a užitočné roky. Musím povedať, že všetci tí, ktorí si robia zo štúdia MBA srandu väčšinou nevie, o čom je reč. Ak študujete poctivo, musíte obetovať svoj čas a pohodlie a poriadne zabrať.

Akých 5 dôležitých vlastností by správnemu manažérovi nemalo chýbať?

  • sedliacky rozum,
  • schopnosť vidieť veci z nadhľadu inak sa utopí v detailoch,
  • empatia a umenie jednať s ľuďmi,
  • pokora, z
  • dravé sebavedomie,
  • a pridám ešte šiestu ingredienciu: zmysel pre humor.

Čo je najväčší problém u dnešných manažérov, aká vlastnosť alebo zručnosť im chýba?

Ťažko to generalizovať, ale problém manažérov, ktorí majú skutočný problém je obyčajne výsledkom nadutosti a oslnenia vlastnou osobou. Takí manažéri mi idú na nervy, nechcem s nimi mať čo do činenia a držím sa od nich ďalej. Pred časom som mala v jednej firme, pre ktorú sme pracovali, šťastie na podobný manažérsky úkaz. Bola to zrážka s hlupákom. Už pre tú firmu nepracujeme, z nášho rozhodnutia.

Keby ste mala dať všetkým ostatným radu, v čom podľa Vás tkvie tajomstvo úspechu?

V schopnosti ustáť neúspech, umenie povzniesť sa nad malichernosti a hrať na rovinu.