Jan Pirk: Hodnotenie kvality v zdravotníctve

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. je významný český kardiochirurg, bývalý přednosta Kardiocentra IKEMu. Patří k vysoce uznávaným operatérům srdcí na světě.

Profil prednášajúceho

Prof. MUDr. Ján Pirk, DrSc., exprednosta Kardioccentra v IKEM. Zaoberá sa žilovými štepmi av roku 1978 sa stal kandidátom lekárskych vied, o desať rokov neskôr získal doktorát. V osemdesiatych rokoch absolvoval stáž v Spojených štátoch. V roku 1990 pôsobil v belgickom Ostende. V roku 1991 vykonal prvú transplantáciu srdca. V roku 1997 sa stal docentom a bol mu udelený titul najlepšieho manažéra v zdravotníctve. V apríli 2012 jeho tím voperoval českému pacientovi namiesto srdca dve čerpadlá. Pacient potom čakal na transplantáciu, ale v októbri toho istého roku zomrel na zlyhanie pečene a obličiek. Hoci sa pre neho nepodarilo nájsť vhodného darcu srdca, liečba tohto pacienta podľa Pirka posunula svetovú medicínu. Pred českými lekármi obdobný zákrok vykonali len ich kolegovia v americkom Texase, ale ich pacient už po týždni zomrel.

Ročne Pirk so svojim tímom uskutoční asi 250 operácií srdca. Za jeho život ich bolo celkom asi 7 tisíc operácií, okrem toho má za sebou 170 úspešných transplantácií srdca (dáta z r. 2008), čo ho radí k vysoko uznávaným operatérom sŕdc v Európe. Na funkciu prednostu Kardiocentra v IKEMe rezignoval v máji roku 2017 a odovzdal vedeniu nástupcovi doc. Ivanovi Netukovi.